práce na zahradě
Co plže odpuzuje a co jim chutná
Keře a cibuloviny
Chrpa (Centaurea), jaterník (Hepatica), kakost (Geranium), lomikámen (Saxifraga), pivoňky (Paeonia), plamenka (Phlox), pupalka (Oenothera), sasanka (Anemone), udatna (Aruncus), vratič (Tanacetum), zběhovec (Ajuga)
Zelenina, saláty, koření
Čekanka (Cichorium), česnek (Allium), dobromysl (Origanum), chřest (Asparagus), kozlíček (Valerianella), mateřídouška, tymián (Thymus), rozmarýn (Rosmarinus), saturejka (Satureja), smil (Helichrysum)
Okrasné keře a dřeviny
Devaterník (Helianthemum), jasmín (Jasminum), levandule (Lavandula), pěnišník (Rhododendron), starček (Senecio), tavolník (Spirea), třezalka (Hypericum), vřes (Calluna), vřesovec (Erica), zimostráz (Buxus)
Co jim chutná – tyto rostliny můžeme pěstovat jako záměrné nástrahy ke sběru plžů: aksamitník, salát, kapusta, stračka polní, astry nebo jiřiny
Plži bez ulit – plzáci rodu Arion, laicky zvaní slimáci – jsou všežravými strašáky zeleně. Vše houževnatě strouhají radulou – jazykem posetým drobnými zoubky. Dávají přednost zelenině, ale nevynechají ani okrasnou zahrádku. Jednotlivé druhy mají černé, šedavé nebo rezavé zbarvení.
Pilný plzák španělský
Nejagresivnějším plžem a likvidátorem úrody je plzák španělský (Arion lusitanicus), zavlečený k nám v roce 1991. Dospělí jedinci dosahují velikosti 8-12 cm, jsou spíše rezaví, hnědí a jakoby ušpinění. Plzáci španělští se páří v červnu. Ačkoli jsou to hermafroditi, oplodní se navzájem a vajíčka pak kladou také oba.
Plžům se daří ve vysoké trávě.
Každý plzák španělský může každoročně naklást až 220 vajíček, rozdělených do několika snůšek. Vajíčka kladou od poloviny srpna do poloviny prosince – nejvíce ale na přelomu srpna a září. Mladí se líhnou po 38 až 43 dnech. Vajíčka kladená v září a později přezimují a mladí se pak líhnou až na jaře. Nejvyšší početnosti dosahují plzáci v květnu a červnu.
Plzák španělský (Arion lusitanicus) je v naší zemi od roku 1991. Je to nejagresivnější plenitel zelinářské i okrasné zahrady. Na snímku totálně zdecimovaný kedlubnový list.
Znaky poškození
- u mladých porostů vyžírají semena, okusují listy, požírají kořeny
- u starších porostů poškozují květy, hlízy a kořeny, což poškodí kvalitu plodiny
- poškozená místa jsou otevřená pro houbové a bakteriální choroby
- slizký výměšek, zvláště na květech a listech, poškozuje vzhled rostliny
- Kritická místa na pozemku, kde se plžům daří
- dlouho složená prkna na jednom místě – ideální líheň
- vysoká tráva, stín, husté keře, trvale vlhká a mokrá místa
- tlející kupky trávy, plevele
Napsat komentář