keře
Plody muchovníku, stejně třeba jako zelený čaj, obsahují velké množství polyfenolových sloučenin…
I když v našich končinách je Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia) zatím poměrně neznámou dřevinou, za velkou louží se těší značné oblibě. Pochází totiž ze severní Ameriky – především USA a Kanady, kde jeho příznivé účinky objevili Indiáni a tamní domorodí obyvatelé kanadských prérií. Ti totiž plody muchovníku přimíchávali do pemikamu, což je směs sušeného bizoního masa a sezónních ovocných bobulí. I proto si tento keř vysloužil pojmenování aljašská či indiánská borůvka.
Muchovník – to jsou bobule plné zdraví
Plody muchovníku mají mimořádně příjemnou sladkou chuť a svým vzhledem nejvíce připomínají právě borůvky – mají kulatý tvar, tmavě fialovou barvu i voskový povlak. Ukrývají v sobě 8-12% cukru, vitamíny (nejvýznamnější je vitamin C a B2), minerály, organické kyseliny, třísloviny a také pektin. Mezi jeho blahodárnými účinky na lidský organismus dominuje následující:
- zvýšená odolnost těla vůči chorobám, silnější imunitní systém
- efektivnější trávicí systém – nižší riziko zácpy, hladší průběh vyprazdňování
- prevence nádorových onemocnění
- zvýšená tvorba červených krvinek, nižší riziko anémie
Chcete ho pěstovat? Pozor na okrasné druhy
Amelanchier je rod, do kterého patří asi 20 druhů keřů a menších opadavých stromků. Při výběru sazenic proto buďte obezřetní a vyberte si ty správné. Je třeba si dávat pozor při nákupu rostlin, protože existuje i mnoho okrasných odrůd muchovníku, které nemají plody vůbec, nebo jen velmi málo, a ty jsou navíc drobné.
Výsadba a péče
Pro muchovník vyberte na zahradě slunné místo, aby vám dobře vyzrály plody. Pokud při výsadbě přidáte trochu kompostu do sadební jámy, pomůžete lepšímu zakořenění keře. Po výsadbě určitě nezapomeňte v suchých obdobích na zálivku. Při dobrém zakořenění pak keř snese i dlouhá období sucha lépe než jiné ovocné druhy.
Keř nastupuje do plodnosti už ve druhém, nejpozději třetím roce od výsadby (záleží také na tom, jak starý jej pořídíte) a plodnost si je schopen udržet po desítky let.
Vzhledem k dlouhověkosti muchovníků je už od počátku zmlazujte do přiměřené výšky kolem tří metrů, jsou pak schopny plodit po celé délce prutu, takže je snáze očešete. Více na:
Zdravotní důvody, proč plody muchovníku konzumovat
Ptáte se proč konzumovat plody muchovníku? Máme hned několik důvodů:
1. Obsah antioxidantů
Plody muchovníku mají vysoký obsah antioxidantů. Ty jsou pro nás důležité při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a rakoviny.
2. Regulace krevního tlaku
Plody muchovníku mají schopnost snižovat krevní tlak a obecně pomáhají regulovat krevní tlak. Někteří lidé si dělají i odvar z květů – přináší prý sílu do srdce a plic.
3. Obsah polyfenolů
Plody muchovníku, stejně třeba jako zelený čaj, obsahují velké množství polyfenolových sloučenin, které pomáhají při prevenci poškození DNA, zpomalují proces stárnutí, jsou super pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a rakoviny.
4. Flavonoidy
Tyto plody jsou plné skvělých látek jako kvercetin, delfinidin, maldivin, Kyanidin, petunidin a pelargonidin, což jsou silné flavonoidy, které zabraňují negativnímu působení volných radikálů v těle.
5. Proti zánětům v těle
Plody muchovníku obsahují enzym, který inhibuje sloučeninu zvanou cyklooxygenáza, která způsobuje zánět a bolest.
6. Vitamíny a minerály
Tyto plody také obsahují velké množství vitamínů A a C. Vitamin K, vitamín E pro sexuální zdraví a dobrou pokožku, vitamíny skupiny B pro dobrou náladu a vitalitu, železo proti anémii, vápník pro pevné kosti, vlákninu pro zdravé zažívání, hořčík a mangan pro výrobu enzymů a na imunitu. No řekněte sami, není toho v těchto plodech opravdu hodně?
Napsat komentář